قالب وبلاگ
فهرست مرجع کوهنوردان - معرفی کوهنوردان
فهرست مرجع و بانک جامع اطلاعات کوهنوردی، طبیعت گردی و گردشگری ایران 

قله های کهار و ناز از بلندترین قله های البرز غربی هستن و  بعد از ارتفاعات منطقه علم کوه و کوه های منطقه طالقان مثل سیالان و شاه البرز 4089 متر ، قله ناز  با ارتفاع 4108 متر ، میشه نو 4060 متر و قله کهار با 4050 متر بلندترین کوه های این رشته کوه هستند.

این دو قله به دلیل نزدیکی به کرج همواره مورد توجه کوهنوردان قرار گرفته است.

 

 

موقعیت جغرافیایی

قلل کهار و ناز در حاشیه شرقی البرز غربی قرار گرفته.از سمت جنوب به دره چالوس و رودخانه کرج و از سمت شمال به دره پهناور طالقان محدود می شود.

راه های دسترسی به منطقه

1-     کهار:

1-1- جاده کرج- چالوس (بعد از پل خواب) روستای کلوان ؛ نوع مسیر تا روستا: جاده آسفالت ؛ فاصله تا کرج: 45کیلومتر

1-2- طالقان ، شهرک ، جوستان ، روستای گَته ده (Gate Deh) ؛ نوع مسیر تا روستا: از کرج تا جوستان آسفالت ، از جوستان تا گته ده 15 کیلومتر جاده خاکی ؛ فاصله تا کرج: 125 کیلومتر

2-     ناز:

جاده کرج- چالوس (بعد از پل خواب) روستای کلوان ؛ نوع مسیر تا روستا: جاده آسفالت ؛ فاصله تا کرج: 45کیلومتر

قله ناز را مي توان از مرتفع ترين قلل البرز غربي ناميد و در واقع پس از ارتفاعات مرتفع منطقه علم كوه و قلل منطقه طالقان از جمله سيالان، شاه البرز و خشه چال، قله كهار 4050 متر، ميشه نو 4060 متر و ناز با ارتفاع 4108 متر نامي آشنا براي كوهنوردان است كه هر ساله مشتاقان زيادي براي صعود به قلل وارد منطقه مي شوند.

توجه: در خصوص اطلاعات بيشتر به قله كهار مراجعه شود!.

موقعيت جغرافيايي:

قله ناز در حاشيه شرقي منطقه البرز غربي قرار گرفته كه از سمت جنوب به دره چالوس و رودخانه كرج و از سمت شمال به دره وسيع طالقان محدود مي گردد.

بررسي توپوگرافي قلل:

قله كهار از سمت شمال شرق توسط گردنه مرتفع سيرابشم به قلل هفت خواني و كرچان و از سمت غرب به قلل ميشه نو و ناز و در ادامه به سمت جنوب غرب به قله واركش متصل مي گردد از آباديهاي قابل دسترس در منطقه مي توان در شمال به آبادي گرآب و گته ده منطقه طالقان از سمت جنوب به آباديهاي كلوان، كلها و آيگان اشاره نمود.

دو جانپناه در منطقه وجود دارد كه مي توان براي شب ماني از آنها استفاده كرد:

1- جانپناه كاهار به ارتفاع 3200 متر بر روي يال اصلي قله كهار و جانپناه سيادر 3150 متر بر روي يال ناز قرار گرفته است.

نقشه مسیر

شرايط قلل منطقه:

هواي سرد و طوفاني از ويژگي هاي مهم اين قلل براي صعود هاي زمستاني در منطقه است كه مي توان برف كوبي سنگين براي دستيابي به قله هاي منطقه را نيز به آن اضافه  نمود،  بر روي گردنه بين كهار و ميشه نو به دليل واقع شدن بين دره طالقان و دره چالوس تبادل باد بسيار زياد است و هرچند كه صعود قلل منطقه نيازمند درگيري با صخره و سنگنوردي نمي باشد اما تجربه بالايي در ارتباط با صعود هاي جدي زمستان را مي طلبد.


قلل دو گانه كهار (۴۰۵۰) و ناز (۴۱۰۸) واقع در حاشیه شرقی منطقه البرز و در امتداد رودخانه كرج، مرز طبیعی كوهستان طالقان و ساوجبلاغ و آسارا محسوب می شود.
كهار كوه بزرگ و مرتفعی است كه از سمت شمال شرق، با گردنه سِرابشم به قلل هفت خوانی و كرچان و از سمت غرب به قلل ناز و واركش متصل می گردد و از شمال به آبادیهای گرآب و گته ده طالقان و از سمت جنوب به آبادیهای كلوان و كلها محدود می شود.
۱
برای دیدار از این روستای زیبا در منطقه آسارا از جاده كرج به چالوس با پشت سر گذاشتن
۲۵ كیلومتر از كرج پس از عبور از روستای پل خواب، یك جاده فرعی اسفالته در سمت چپ از جاده اصلی چالوس جدا می شود كه پس از طی كمتر از ده كیلومتر به ده كلوان می رسد.
در مسیر رسیدن به كلوان چند ده دیگر به نامهای كلها و آیگان قرار دارد. روستای كلوان با مناظری زیبا و دلنشین در میان دره ای واقع شده است كه دو طرف آن یال بلند كهار در راست و یال طناز ناز در چپ آن قرار گرفته است. سپیدی برف در دوردستها در یال و قله ناز، چشمنواز است.


گزارش برنامه


گزارش برنامه:

در مورخه 16/10/1384 در ساعت 2 صبح روز جمعه به اتفاق ديگر دوستانم از باشگاه كوهنوردان آرش تهران از ميدان آزادي به سمت كرج و جاده چالوس به راه افتاديم و پس از سد كرج و دهستان پل خواب در جاده اي آسفالت به سمت روستاي كلوان از جاده چالوس به سمت غرب تغيير مسير داديم و پس از پشت سر گذاشتن روستاي آويزر و آيگان به روستاي كلوان كه مبدا صعودمان بود رسيديم ((فاصله جاده اصلي چالوس تا روستاي كلوان حدودا 9 كيلومتر مي باشد)) و در ساعت 4 صبح از روستاي كلوان به سمت يال كهار و جانپناه كهار صعود را شروع كرديم حجم برف منطقه نسبتا زياد بود و از خوش اقبالي ما، تيمي از دوستان كرجي شب قبل در جانپناه كهار شب ماني كرده بودند و مسير تا جانپناه برف كوبي شده بود. تلالو انوار سرخ گون خورشيد از پشت كوه دماوند خودنمايي مي كرد كه به جانپناه كاهار رسيديم صبحانه اي مختصر خورديم و مجددا حركت به سمت قله و پس از صعودي لذت بخش در ساعت 5/9 صبح بر روي قله كهار 4050 متر ايستاديم از فراز قله در غرب ستيغ مرتفع قلل علم كوه، در شمال قله وروشت و آزاد كوه، در شرق ديوار عظيم و مرتفع قلل البرز مركزي و در دوردست دماوند خودنمايي مي كرد، پس از لحظاتي بسيار كوتاه از فراز قله به سمت گردنه بين كهار و ميشه نو براه افتاديم بر روي گردنه كولاك برف و باد به شدت    آزار دهنده بود بهر حال با توانايي و تجربه بالايي كه از دوستان سراغ داشتم ادامه داديم و در ساعت 12 ظهر آخرين گامها براي صعود قله ميشه نو 4060 متر برداشته شد روي قله بحث برگشت تيم از يال ناز از طرف بچه ها مطرح شد كه با مخالفت ديگر اعضاء نهايتا به سمت قله ناز براه افتاديم و در ساعت 5/12 ظهر در يك هواي مه آلود و كولاك برف قله ناز 4108 متر نيز صعود شد و پس از گرفتن چند اسلايد و عكس به سرعت به سمت يال ناز، جانپناه سيادر و روستاي كلوان براه افتاديم پس از فرودي سريع در ساعت 5 عصر به روستايي كه در ساعت 4 صبح تركش كرده بوديم رسيديم هر چند بدنهايمان خسته و كوفته بود اما با يك رضايت خاطر از صعودي موفق همه چيز فراموش مي شد و تنها چيزي كه       مي ماند گفتگو با دوستان درباره صعودي ديگر در هفته آيندمان بود.


گــــزارش بـــــرنـــامــه

 قله ناز به قله کهار

 مورخ 7/4/1387

قله ناز به ارتفاع 4108 متر در قسمت غربی رشته کوه البرز مرکزی واقع شده است . مبدا صعود به این قله روستای کلوان می باشد که جهت دسترسی به این روستا باید از جاده چالوس بعد از گذشتن از سد کرج و تقریباً 500 متر بعد از منطقه پل خواب از سه راهی که در سمت چپ جاده واقع شده است استفاده نمائید و بعد از گذراندن روستاهای سیرا ، آویزر ، آیگان و کلها به روستای کلوان برسیم . در انتهای مسیر آسفالته پلی بر روی رودخانه وجود دارد که مبدا صعود کوهنوردان به قلل ناز و کهار می باشد که از دسترسی سمت راست برای صعود به قله کهار و از دسترسی سمت چپ برای صعود به قله ناز استفاده می شود .

لازم بذکر است که در ابتدای روستا شخصی به نام مشهدی اکبر وجود دارد که یک اتاق از خانه خود را وقف کوهنوردان کرده است و تقدیرنامه ای نیز از هیئت کوهنوردی شهرستان کرج دریافت کرده است . کوهنوردان می توانند جهت شب مانی و استراحت از منزل ایشان استفاده کنند .

طبق هماهنگی سرپرست برنامه ، بوسیله یک دستگاه مینی بوس راس ساعت 4:35َ روز جمعه تهران را به سمت جاده چالوس ترک کردیم و ساعت 6:30َ به روستای کلوان رسیدیم و تقریباً بعد از 30 دقیقه پیاده روی به آخرین باغ موجود در روستا رسیدیم و از سایه درختان جهت صرف صبخانه استفاده کردیم . از آنجائیکه در کل مسیر صعود هیچگونه چشمه ای وجود ندارد ، دوستان می توانند آب مورد نیاز خود را از لوله ای که به باغ هدایت شده و قابل شرب می باشد تهیه کنند .

در همان ابتدای مسیر بعلت مشکل گوارشی که برای یکی از همنوردان بوجود آمد ، از ادامه مسیر صرف نظر کرده و به همراه سرپرست به سمت پائین و خانه مشهدی اکبر جهت استراحت هدایت شد . راس ساعت 7:52َ بعد از صرف صبحانه از پاکوبی که در انتهای باغ وجود داشت ، شروع به حرکت کردیم که مسیر به سمت غرب و شمالغرب بود . بعد از گذراندن شیب نسبتاً تندی به جاده خاکی رسیدیم که مسیری با شیب ملایم جهت صعود بود و از آنجائیکه در صورت استفاده از این جاده ، مسیر بسیار طولانی می شد ، جاده را بریده و به سمت شمال و شمالغرب حرکت کردیم که پناهگاه ناز از همان ابتدا قابل رویت بود . لازم بذکر است این پناهگاه بدست هیئت کوهنوردی شهرستان کرج ساخته شده است .

بعد از حدود 1:30َ حرکت مداوم به پناهگاه ناز رسیدیم و بعد از 15 دقیقه استراحت ، حرکت خود را به سمت قله ناز ادامه دادیم و در نهایت راس ساعت 12:30َ بعد از گذشتن از قله وارکش به قله ناز رسیدیم . در قسمت شرق و شمالشرقی قله ناز ، آزادکوه و کهار و در قسمت غربی ، منطقه علم کوه و شاه البرز به خوبی ، واضح و مشخص بودند . بعد از استراحتی کوتاه 4 نفر از همنوردان بنامهای آقایان فولادی ، پهلوان زاده ، جاوید و امیری مسیر را به سمت قله کهار ادامه دادند و بقیه افراد بعد از استراحت و جمع شدن گروه حرکت خود را از همان مسیر صعود به سمت پائین ادامه دادند و در نهایت راس ساعت 17 به اولین باغ روستا رسیده و بعد از صرف نهار به سمت پائین روستا و جایگاه مینی بوس حرکت کردیم که گروه دوم در روستا منتظر و نگران ما بودند و برنامه ساعت 19 به اتمام رسید .

دراین برنامه آقای مهران امیری بعنوان سرپرست برنامه ، آقای پهلوان زاده سرقدم ، آقای فولادی کمیته فنی و آقای گودرزی محیط زیست بودند . سایر افراد شرکت کننده در این برنامه عبارتند از : سعید جاوید ، مهدی نوریان پور ، فرزاد حدادی ، محمد شریف ، هوتن نگهبان ، عبدالنبی کنعانی ، پیمان حسین زاده ، وحید ، مرتضی قارداش خانی ، سعید میرجلالی ، مسعود محمدی و خانمها کرمی و غفارلو .

کل زمان برنامه : 12:30َ                                             

کل زمان صعود : 6

کل زمان فرود : 3:15َ

کل زمان استراحت : 3:15

[ ] [ ] [ مدیر سایت - حامد رزاقی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

ما برای وصل کردن آمدیم،...
----------------------------
فهرست مرجع و بانک جامع اطلاعات کوهنوردی، طبیعت گردی و گردشگری ایران
----------------------------
اینجا اطلاعات زیادی در انتظار شماست
----------------------------
لطفا برای دسترسی به اطلاعات مربوط به کوهنوردی، طبیعت گردی و گردشگری بر روی قسمت موضوعات وب و نام استان ها کلیک کنید، و یا از آیکون ها و دسته بندی موجود در صفحه اصلی سایت استفاد نمایید.
----------------------------
این سایت قصد دارد تا پل ارتباطی باشد میان کوهنوردان، طبیعت گردان و گردشگران ایران زمین. ما در تلاش هستیم تا فهرستی کامل از اطلاعات کوهنوردی، طبیعت گردی و گردشگری برای عموم ایجاد کنیم، که مراجعین بتوانند سریع و آسان به اطلاعات مورد نیاز خود دست پیدا کند.
جهت تماس با مدیر سایت (حامد رزاقی) با آدرس koohnavardan.imra@yahoo.com مکاتبه نمائید.
امکانات وب